Like HowStuffWorks on Facebook!

10 Frugal Cooking Tips


9
Compare Unit Prices
Be sure to look at the unit price on your groceries so you know the true cost of the food.
Be sure to look at the unit price on your groceries so you know the true cost of the food.
Hemera/Thinkstock

In the grocery store, you might think that bigger is always better. Larger quantities means less packaging, which means less expensive, right? Well, not always. Bulk can be cheaper, but you need to pay attention to unit prices. As long as you're careful not to compare ounces to pounds or pints to quarts, comparing the food's most basic price will always help you make the most informed decision. The unit price should be displayed on the price label on the store shelf, usually in the upper left or right corner.


More to Explore